Výtahy a požadavky na zařízení pro zdvihání břemen a zaměstnanců

Z BOZP podle Šenka
Verze z 20. 3. 2019, 23:35, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Dalšími požadavky na bezpečný provoz a používání zařízení pro zdvihání břemen a zaměstnanců jsou: Čl. 1: Pevnost a stabilita během uží…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Dalšími požadavky na bezpečný provoz a používání zařízení pro zdvihání břemen a zaměstnanců jsou: Čl. 1: Pevnost a stabilita během užívání s ohledem na velikost a hmotnost zdvihaných břemen a na namáhání vzniklá v kotvících či zajišťovaných bodech konstrukce; u pojízdného zařízení jeho stabilita s ohledem na předpokládané podmínky provozu a vlastnosti podkladu, po kterém se pohybuje. Čl. 2: Zabránění případnému zachycení, přimáčknutí nebo naražení zaměstnance. Čl. 3: Zabránění pádu zařízení nebo jeho části či nebezpečnému posunu. Čl. 4: Zabránění samovolnému uvolnění pracovního zařízení nebo jeho částí. Čl. 5: Vyznačení jmenovité nosnosti a tam, kde je to nutné, i jmenovité nosnosti pro každou pracovní polohu zařízení. Čl. 6: Označení vázacích prostředků pro zdvihání tak, aby bylo možné určit charakteristiky podstatné pro jejich bezpečné použití. Čl. 7: Opatření, aby se zaměstnanci nenacházeli pod zavěšeným břemenem, nevyžadují-li to zvláštní podmínky práce stanovené místním provozním bezpečnostním předpisem, a aby se břemeno nepřepravovalo nad nechráněnými pracovišti, a pokud to není možné, aby byla zajištěna bezpečnost zaměstnanců. Čl. 8: Volba vázacích prostředků s ohledem na manipulované břemeno, uchopovací a vázací místa a povětrnostní podmínky, v závislosti na způsobu a uspořádání vázacích prostředků. Čl. 9: Skladování závěsných prostředků tak, aby nedošlo k jejich záměně nebo poškození. Čl. 10: Zřetelné označení dočasně instalovaného zařízení, aby obsluha mohla určit jeho charakteristiku a bylo tak zajištěno jeho bezpečné používání. Čl. 11: Zřetelné a vhodné označení zařízení, které není určeno pro zdvihání zaměstnanců, zákazem zdvihání osob. (Příloha č. 1 NV č. 378/2001 Sb.)

Příloha č. 1 NV č. 378/2001 Sb.: Zvláštními požadavky na používání zařízení pro bezpečné zdvihání zaměstnanců jsou: Čl. 1: Zabránění pádu zaměstnanců a zařízení; pokud nelze předejít pádu kabiny, použití závěsných lan se zvýšeným koeficientem pevnosti a provádění jejich kontroly každý den, kdy je zařízení používáno. Čl. 2: Zabránění případného zachycení, přimáčknutí nebo naražení zaměstnanců. Čl. 3: Zabránění ohrožení zaměstnanců v kabině při výpadku pohonu a umožnění jejich evakuace nebo jejich snadného vyproštění. Čl. 4: Použití zařízení ke zdvihání břemen ve výjimečných případech i ke zdvíhaní zaměstnanců je možné jen za předpokladu, že jsou přijata vhodná opatření k zajištění jejich bezpečnosti; obsluha na řídicím stanovišti musí mít možnost spolehlivými prostředky komunikovat se zdvihanými zaměstnanci a v případě nebezpečí musí být k dispozici spolehlivé prostředky pro případnou evakuaci nebo vyproštění zdvihaných zaměstnanců. Čl. 5: Zastavení provozu zařízení instalovaného ve venkovním prostoru, pokud se povětrnostní podmínky zhorší natolik, že ohrožují bezpečné použití zařízení nebo bezpečnost a zdraví zaměstnanců a k omezení dalších rizik vyplývajících z této situace pro obsluhu a zaměstnance. (Příloha č. 1 NV č. 378/2001 Sb.)